«Всесвітня історія» підручник для 7 класу закладів загальної середньої освіти (Гісем О. В., Мартинюк О. О.)

§ 5. Людина в Середньовіччі

§ 5. Людина в Середньовіччі

§ 5. Людина в Середньовіччі
1. Людина та природа в Середньовіччі.
Документи розповідають

Із капітулярію Карла Великого «Про помістя» (початок IX ст.)
Хай гарно слідкують за нашими лісами і гаями; і там, де є місце для розчистки, хай наші економи це зроблять, і хай вони дивляться за тим, щоб поля не захоплювали ліси, і повинні бу-ти такі ліси, де не можна багато рубати дерев або завдавати їм іншої шкоди, і хай вони слідку-ють за дичиною в лісі; і хай також візьмуться за яструбів і шулік для нашого полювання; і хай збирають оплату, яка нам належить за це. І хай економи, якщо вони пасуть свиней у лісі, хай управителі чи їхні люди, хай вони перші заплатять десятину так, щоб дати приклад іншим, щоб потім й інші також заплатили.
? Обговоріть у парах. 1. Які настанови дає сеньйор своїм управителям? 2. Як сеньйор ста-вився до лісу? 3. Чим можна пояснити таке його ставлення?
2. Населення. Міграції. Лиха середньовічної людини.
Документи розповідають

Із «П’яти книг історії свого часу» хроніста, бургундського ченця-бенедиктинця
Рауля Глабера про голод у Нормандії в 1027—1030 рр.

…Голод посилювався… Не було і декількох ясних днів для збирання врожаю… Безперер-вні дощі так залили все, що три роки не знаходилося землі, придатної для посіву. А під час жнив бур’яни вкрили поверхню всіх полів…
Коли з’їли всю худобу і птицю, голод став ще більш дошкуляти людям, вони стали їсти трупи й робити інші нечувані речі. Щоб уникнути смерті, викопували лісові коріння і збирали водорості… люди їли людей… Деякі голодні нападали на мандрівників, убивали і з’їдали їх… показували дітям яблуко або яйце, відводили їх у безлюдне місце, вбивали і з’їдали. Цей жах-ливий голод лютував три роки. Померлих було так багато, що їх не встигали ховати…
? Робота в парах. Обговоріть і визначте, які факти наведено у джерелі та які висновки мо-жна зробити про вплив голоду на життя середньовічної людини.
Зі спогадів Мікеля де П’яцца про чуму на острові Сицилія в 1347 р.
…У порту міста Мессіна пришвартувалися генуезці… (які) привезли із собою хворобу… усі, хто спілкувався з ними, були уражені цією смертельною хворобою, і смерті цієї, що вража-ла миттєво, не можна було уникнути… Смерть наздоганяла не лише тих, хто спілкувався з хворими, але й тих, хто купував у них речі, торкався їх або наближався… Тіла залишалися в будинках, і жоден священик або хто-небудь із близьких не наважувалися туди зайти… Будинки померлих стояли відкритими з усіма своїми речами, грошима і коштовностями, якщо хтось ба-жав туди увійти, ніхто його не зупиняв.
Жителі Мессіни, вражені цим жахливим і нечуваним лихом, вважали кращим залишити місто, ніж у ньому померти…
? Робота в парах. 1. Обговоріть, яку інформацію про епідемію чуми в 1347 р. в Мессіні можна отримати із джерела. 2. Чи розумів автор, як поширювалася хвороба? Наведіть фа-кти з тексту.

§ 5. Людина в Середньовіччі
Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: