«Всесвітня історія» підручник для 7 класу закладів загальної середньої освіти (Гісем О. В., Мартинюк О. О.)

§ 7. Християнська церква в V—XI ст.

§ 7. Християнська церква в V—XI ст.

§ 7. Християнська церква в V—XI ст.

1.   Середньовічна людина та християнство.

Документи розповідають

Із «П’яти книг історії свого часу» хроніста, бургундського ченця-бенедиктинця Рауля Глабера (XI ст.)

…У першій половині XI ст. спочатку в областях Аквітанії, а потім поступово й по всій території Галлії почали внаслідок страху та любові Бога укладати такі угоди: щоб від вечора середи до ранку понеділка ніхто не наважувався відбирати будь-що в будь-кого силою, не мститися ворогам або навіть вимагати заставу від поручителя. Той, хто наважиться порушити цю громадську постанову, або заплатить життям, або буде відторгнутий від християнської спільноти й вигнаний із батьківщини. Усі вирішили… називати цю угоду «Божим миром».

s     Робота в парах. На підставі джерела визначте, яку роль відігравала християнська церква в житті середньовічного суспільства.

4.   Розкол християнської церкви. Клюнійський рух.

Зверніть увагу

У 1073 р. великий князь Київської держави (Русі-України) Ізяслав, позбавлений престолу своїми братами, разом зі своїм сином Ярополком зустрічався з Папою Римським Григорієм VII і просив про допомогу в поверненні влади. За це вони обіцяли «віддати всю руську землю під заступництво Святого Петра» тобто перейти в католицизм.
У листі від 17 квітня 1075 р. Папи Римського до Ізяслава Григорій VII називає його за хрещеним ім’ям «Дмитром, королем Русі» та повідомляє, що коронував його сина Ярополка королем Русі. Його королівство папа передав Ярополку як феод Святого престолу. Через кілька днів Григорій VII надіслав польському князю Болеславу II листа, де просив допомогти руському королю Ізяславу відновити його владу в Києві.
Після відновлення влади Ізяслава й у наступні роки представники Папи Римського відвідували Київ. У місті діяли католицькі монастирі й місіонери. Полоцькі князі дозволяли їм хрестити підвладних Київській державі латишів та лівів на Західній Двині. У деяких сферах церковного життя спостерігався помітний західний вплив. Одночасно з’являлися писання руських церковних ієрархів «проти латинян». Така ситуація зберігалася до монгольської навали.

§ 7. Християнська церква в V—XI ст.
Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: