«Українська мова (рівень стандарту)» підручник для 11 класу закладів загальної середньої освіти (Глазова О. П.)

Словничок керування

СЛОВНИЧОК ДІЄСЛІВНОГО КЕРУВАННЯ

Адресувати (кому і до кого). Електронну петицію можна адресувати Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету міністрів України (З інтернету). Вірш адресую до тебе (Ю. Яновський).

Боротися (з ким-чим, проти кого-чого).Чи всім учням комфортно бути в колективі і як боротися з булінгом? (З журналу). Усе голосніше лунають заклики боротися проти "фейкових новин" (З Інтернету).

Боятися (кого-чого).Страху нема там, де його не бояться. Вовків боятися — в ліс не ходити (Народна творчість).

Вчитися (чого).Вчитися співу рекомендують з 5-6 років (З оголошення). Як вчитися доброго — погане на ум не прийде (Народна творчість).

Вибачати (кому).Коли провиниться твій брат, докори йому, а коли він покається, то вибач йому (Біблії). Вибачаю тобі, бо ти се зробив не зі злої волі (І. Франко). Подорожньому і Бог вибачає (Народна творчість).

Глузувати(з кого-чого).Глузує з громадян той, у кого бракує розуму (З Біблії). Поет як альбатрос — володар гроз та грому, глузує з блискавиць, жадає висоти (Ш.Бодлер).

Глумитися (з кого-чого).Людина не має права глумитися з природи (З журналу). Хто глумиться з босого — сам колись чоботи порве (Народна творчість).

Гордитися (ким-чим).Кожен із нас має гордитися своєю чудовою мовою, адже вона того варта (О.Гончар). Кожна птиця своїм гніздом гордиться(Народна творчість).

Дбати (про кого-що). Якщо дбатимеш про щастя інших, знайдеш своє власне (Платон).Хто про землю дбає, вона тому повертає. Мудра голова не дбає про лихі слова (Народна творчість).

Дивуватися(кому-чому, з кого-чого).Можна дивуватися геніальному віршеві, чудово зіграній ролі, блискучому винаходові (Ірена Карпа). Буду, мамо горда і вродлива, з тебе дивуватися повік (В.Симоненко).

Додержувати (чого) - виконувати щось точно, без відхилень. Ви певні,що вони будутьдодержувати присяги? (І. Франко). Хто не додержує свого слова, той сам себе зневажає (Народна творчість).

Додержуватися (чого) – бути прихильником певних поглядів, думок, керуватися ними в своїх діях. Необхідно додержуватися регламенту! (З виступу).

Дякувати (кому-чому).Маємо дякувати нашим пращурам за цінні поради і настанови (За Л.Коваль). Люди дякують дощеві, а подорожній його лає (Народна творчість).

Жартувати (з кого-чого). Недоречним видається жарт, коли жартують із тебе (Б.Шоу). Горщик з котла жартує, а обидва чорні(Народна творчість).

Ждати (кого, рідко на кого).Ждала,ждала козаченька та й плакати стала(Народна творчість). Не на тебе ждать я буду (Леся Українка). Нам треба жити кожним днем, не ждать омріяної дати (Л.Костенко).

Засуджувати (кого, що).Не варто засуджувати ближніх і хвалитися собою (З Біблії).Схвально ставлячись до людей, які вільно володіють широким лексичним запасом, народна мудрість засуджує зайву, порожню балаканину, багатослів’я (М.Стельмахович).

Зрадити (кого-що).Зрадити батьківщину – зганьбити рід свій навіки. Хто зрадив одного друга, зрадить і десятьох. Книжка тебе не зрадить, вона тобі порадить (Народна творчість).

Набувати(що, чого).1.що.Якщо дієслово вжито в значенні купити, придбати. Банк набув акцій прибуткових підприємств. 2. чого. Коли дія поширюється на предмет з абстрактним значенням. Під час канікул старшокласники набували досвіду шкільного самоврядування.

Навчати, навчатися(чого).Хто не робить нічого, той навчається лихого. Краще камінь довбати, ніж ледаря грамоти навчати(Народна творчість).

Наголошувати (що, на чому). 1. що. Виділяти силою голосу звук або склад. Як наголошувати прізвища на -енко: передостанній склад чи третій від кінця? ( З журналу). 2. на чому.перен. Підкреслювати, виділяти певну думку. У зв’язку зі складною ситуацією із захворюванням на кір у Міністерстві охорони здоров’я наголошують на необхідності вакцинації дітей і дорослих.

Насміхатися (з кого-чого). Насміхався кулик з болота та й сам туди заліз. Насміхався голений зі стриженого (Народна творчість).
 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: