Історія України. 7-9 клас

Із Літопису Самійла Величка про Конотопські статті (1672 р.)

Із Літопису Самійла Величка про Конотопські статті (1672 р.)


Щоб гетьман без відома всього війська нікого не судив і не карав. Били чолом великому государю, його царській величності, генеральні полковники, сотники, уся старшина і все Запорозьке Військо, щоб вони не терпіли ніякої неволі й жорстокості від нашого новообраного гетьмана, як то було від зрадника Демка, і щоб він над ними не чинив ніякого суду без поради всієї старшини і безневинно. А за переступ, коли хто в тому об’явиться, судом і доказом військовим (карав і відставляв від чину, коли хто того чину буде недостойний, також і з іншим військовим товариством), і посполитим народом чинив не за волею, а за судом і правом. <…>
Про служивих і всіляких людей, що втікають із Великої Росії в Малу Росію, щоб їх не приймати, а прийнятих раніше, щоб висилати назад.
У Глухівських статтях було постановлено: малоросійським жителям не приймати і не тримати в себе служилих людей, солдат, драгун і всілякого чину людей, що не захотіли служити великому государю, його царській величності, також боярських людей і селян, які, вчинивши вбивство, чи розбій, чи що інше вкравши, прибіжать у малоросійські міста. За тою статтею зрадник Демко ніякого не вчинив заказу малоросійським жителям і через таємну свою зраду допускає приймати тих утікачів. І нині безперервно б’ють чолом великому нашому государю, його царській величності, стальники, стряпчі, дворяни, усякого чину служилі і посілі люди, що в малоросійських містах жителі приймають їхніх людей, селян, які вчинили їм усілякий розор і смертне вбивство, грабіж і підпали, і від чого їм чиниться велике розорення. Тож новообраному гетьманові, генеральній старшині та всьому Запорозькому Війську надалі не приймати ніяких утікачів та селян, а яких прийнято досі, то тих відпускати відразу після нинішнього договору.
Обозний, уся старшина й козаки постановили бути на цій статті і розіслати про те в усі полки свої універсали. [Літопис Самійла Величка. — К.: Дніпро, 1991. — Т. 2. — С. 156—157]


Запитання до документа
1) Який гетьман згадується в документі як «зрадник Демко»? Чи погоджуєтеся ви з такою оцінкою діяльності цього українського гетьмана? Свою відповідь аргументуйте.
2) Який український гетьман підписав Конотопські статті?
3) Які нові обмеження влади гетьмана вони містили порівняно з попередніми статтями? Дайте власну оцінку таким заходам російської влади.
4) Проаналізуйте діяльність гетьмана, який підписав Конотопські статті. Яку основну політичну мету він ставив перед собою? Чи досяг він її? Дайте власну оцінку його діяльності.
 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: