Історія України. 7-9 клас

З «Історії України та її народу» О. Єфименко про причини Руїни

З «Історії України та її народу» О. Єфименко про причини Руїни


Другу половину XVII ст. по смерті Хмельницького південноруські історики називають «періодом руїни». Цей час для України, власне, для Правобережжя, і був саме руїною — добою, коли жодні життєві пагони не встигали зміцніти й гинули під натиском ворожих сил.
Суперництво двох сусідніх держав — Москви і Польщі — роздирало край навпіл: лівобережна частина, природно, горнулася до Москви, маючи більше підстав боятися її сили й розраховувати на її допомогу, правобережна, із тих же причин, — до Польщі. Татари, за якими стояла Туреччина, пильно стежили за всім, що відбувалося, і постійно втручалися в міжусобиці з метою грабунку та наживи. Зовнішня політична анархія підтримувала внутрішню, тобто соціальну ворожнечу черні проти знатних. У свою чергу знатні більше тяжіли до шляхетської Польщі, чернь — до демократичної Москви. І, нарешті, Запорожжя, цей військовий табір, аж ніяк не схожий на звичайне цивільне суспільство, беручи участь у житті України, стояв на заваді унормуванню цього життя.
І ось перед нами, на історичній сцені України, якась безладна та безглузда гра випадковостей. Змінюються гетьмани, з’являються і зникають партії; походи, битви і мирні переговори мерехтять перед нами, неначе в калейдоскопі. Нарешті все рушиться, знищуючи політичну цільність і самостійність України. [Єфименко О. Я. Історія України та її народу. — К.: Мистецтво, 1992. — С. 116]

Запитання до документа
1) Поясніть значення поняття «Руїна».
2) Визначте причини Руїни.
3) Спрогнозуйте наслідки Руїни для подальшого розвитку України.
 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: