Історія України. 7-9 клас

З «Опису України» Г. Л. де Боплана про становище селян

З «Опису України» Г. Л. де Боплана про становище селян


Селяни тут у надзвичайно тяжкому становищі, оскільки змушені працювати на панів три дні на тиждень власними кіньми й працею власних рук. Крім того, мають згідно з розміром своїх наділів давати певну кількість зерна, багато каплунів, курей, гусей, курчат до Великодня, Дню Трійці й Різдва, опріч того, возять панам дрова та відбувають тисячі інших повинностей, які не мали б виконувати без платні. Крім того, поміщики вимагають від них грошових оплат, а також десятину від баранів, поросят, меду, усіх плодів і третього вола кожного третього року. Одне слово, вони змушені віддавати своєму панові все, що йому заманеться вимагати. Не дивно, що в таких умовах цим нещасним людям не вдається накопичити щось для себе.
Але це ще не все: пани користуються необмеженою владою не тільки над їхнім майном, але також над їхнім життям. Така велика свобода польської шляхти, що живе наче в раю, а селяни перебувають ніби в чистилищі! Тому, якщо випаде таким нещасним селянам потрапити під ярмо злих панів, їхнє становище буває набагато гіршим, ніж каторжників на галерах. Саме таке рабство є головною причиною численних утеч селян; найвідважніші з них ідуть на Запорожжя, яке є місцем сховища козаків на Дніпрі. Проживши тут якийсь час і взявши участь у морському поході, вони вважаються запорозькими козаками. Подібними втечами постійно збільшуються козацькі легіони. [Чтоб вовек едины были. Век XVII. — М., 1987. — С. 356—357]

Запитання до документа
1) Що вам відомо про автора джерела?
2) Які повинності селян відображені в документі?
3) Як наведене джерело характеризує становище українських селян?
4) Поясніть, чому становище селян Г. Л. де Боплан вважає гіршим за каторгу?
5) Автор джерела вважає важке становище селян однією з причин виникнення українського козацтва. Назвіть інші причини виникнення українського козацтва.
 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: