Історія України. 7-9 клас

З Острозького літопису про висвячення на митрополита Й. Борецького

З Острозького літопису про висвячення на митрополита Й. Борецького


1620. ...Патріарх ієрусалимський Теофан (Феофан) був у Києві і багато благочестя вніс в нашу землю, отступників, котрі в унії були, відкидав і прокляв їх, а отця Іова Борецького на митрополитство посвятив.
1622 (1623). Місяца квітня, у Вітебську будучи, уніат владика Йосафат (архієпископ Й. Кунцевич) усі церкви під унію взяв, тільки єдина була не під унією, і він узявши того священика православного в ланцюги на Різдво Христове. Міщани, вирішили визволити священика, ввійшли у двір владики. А люди Іосафови, запершися во дворі міцно, боронилися, із двору стріляли, і застрілили одного міщанина, котрий мав двох синів. Тії з жалобою великою по своєму батьку міцно до двору добивались, а, добившись, прибігли і вдарили владику, і вбили його на смерть, і в воду вкинули. І за те міщан стратили, 17 старшин». [Бевзо О. А. Львівський літопис і Острозький літописець. — К., 1971. — С. 135—136]

Запитання до документа
1) Поясніть значення виділених слів.
2) Яким чином відбулося відновлення православної ієрархії в українських землях? Яку роль у цьому відіграло українське козацтво?
3) Складіть історичний портрет І. Борецького. Дайте власну оцінку його діяльності.
4) Як наведене джерело відображає боротьбу міщан з унією?

 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: