Історія України. 7-9 клас

Легенда про У. Кармалюка

Легенда про У. Кармалюка


«Я ще пам’ятаю ті часи, — казав мені один чоловік, — як за Кармалюка говорили: отам він то зробив, а там то...» Раз так було. Іде одного часу Кармалюк по полю та бачить, як запряг мужик пару воликів та примушує їх до роботи. «Чого ти такі малі мучиш?» — питає його. — «А що ж, каже, маю діяти, як нема за що більші купити?».
«На тобі, — каже Кармалюк, — 100 рублів та купи собі дві пари старих волів». Той подякував і так зробив. Як же зобачив пан у мужика такі гарні воли, та все допитується, де він їх украв. Мужик каже, що якийсь чоловік дав йому 100 рублів і на ті гроші він купив. Пан не вірить і одбирає воли. Здибав знов Кармалюк того мужика (а він такий був, що як проходить коло того, то той не бачить його) і питається, де він гроші подів і чому не купив волів, як йому було наказано. Мужик усе розказав, як було. «Ну, на тобі знов 100 рублів, а цього листа занеси до пана і скажи йому, що я в нього в гостях буду, а я — Кармалюк». Як почув це пан, то зараз зібрав дворню, людей і думав, що Кармалюк не доступить до нього. Та не тут-то було. Кармалюк добрався-таки та й вийшов на ґанок і каже людям — усі чують його голос, а самого не бачать, — що можуть розходитись, бо панові їх уже не потрібно.
Кармалюк був чоловік справедливий, провчав панів, котрі знущалися над людьми. Бідні його дуже поважали, бо як що візьме в багатих, то все їм віддасть.
...Питаються одного селянина: «А в цих Медоборських горах ховався Кармалюк?» — «Він не ховався. А нащо ж йому було ховатися, коли він був Кармалюком?!» [Устим Кармалюк: Зб. док. — К., 1948. — С. 278—279]

Запитання до документа
1) Що вам відомо про життя та діяльність У. Кармалюка? Які риси ватажка селянських повстань відзначено в наведеному джерелі? Складіть його історичний портрет.
2) Які методи боротьби використовував У. Кармалюк?
3) Поміркуйте, чому в народній пам’яті зберігся саме такий образ У. Кармалюка. Чому цій людині присвячено стільки народних пісень, легенд і переказів? На ваш погляд, ким саме він був насправді — розбійником чи народним героєм? Свою відповідь аргументуйте.
 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: