Історія України. 7-9 клас

Із книги С. Подолинського «Ремесла й фабрики на Україні» (Женева, 1880 р.) про металургійну промисловість України на початку 70-х рр. ХІХ ст.

Із книги С. Подолинського «Ремесла й фабрики на Україні» (Женева, 1880 р.) про металургійну промисловість України на початку 70-х рр. ХІХ ст.


Досі добувається на Україні заліза дуже мало, але не тому, що залізної руди в нас бракує. У Донецькому кряжі є непорушний скарб залізної руди, якого вистачило б навіть для такого широкого здобутку заліза, як, наприклад, у Бельгії. Тим часом на Катеринославщині є тільки три заводи, із яких один, Луганський, обробляв досі чавун, привезений з Уралу, другий, Петровський, не вдався і замість нього тепер упорядковано Лисичанський, на якому справді виробляється дещо чавуну. Третій завод Юза на річці Кальмюсі, який після довгого непорядку, боротьби з робітниками й т. д. теж почав добувати чавун із власної залізної руди.
У деяких залізних губерніях, між іншим, на Волині, знаходять залізну руду, особливо в болотах, і переробляють її на чавун або залізо в невеличких грубках. Це залізо служить для виробки дрібного інструменту для сільського господарства.
Який малий здобуток заліза на Україні, видно з того, скільки в 1871 році в Росії взагалі добуто заліза:

Губернія

Заліза, пудів

Чавуну, пудів

Сталі, пудів

Волинська

5434

55 848

?

Катеринославська

14 469

65 444

9

Заводи для виробки різних залізних речей на Україні є ще найбільше в Херсонщині, у Таврійській і Харківській губерніях. Невеличкі збройові є в Києві. На Поліссі, у Київській і Волинській губерніях є 14 невеличких заводів, що виробляють залізо і чавун, на яких укупі працює біля 100 робітників. Залізо це переробляється на дрібний інструмент у Житомирськім повіті.
Чавунно- і міднолітейних заводів, рівняючи до такого нікчемного здобутку металу, на Україні є ще доволі, але для потреб країни в машинах занадто мало. Як залізо, так і готові машини досі привозять найбільш з Уралу й Бельгії, а машини — з Англії й Німеччини. [Подолинський С. Вибрані твори / Упорядкування матеріалів та біографія Р. Сербина. — Монреаль, 1990.— С. 140—142]

Запитання до документа
1) Які проблеми промислового розвитку в Україні висвітлює наведене джерело?
2) Промисловий розвиток Наддніпрянщини в пореформений період мав суперечливий характер. Визначте позитивні зрушення та негативні риси.
 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: