«Хімія (рівень стандарту)» підручник для 11 класу закладів загальної середньої освіти (Григорович О. В.)

Тема 5. Хімія і прогрес людства

Френсіс Арнольд


Френсіс Арнольд (нар. 1956 р.)
 

Американська біохімікиня та інженерка, лауреатка Нобелівської премії 2018 року. Започаткувала напрямок спрямованої керованої еволюції речовин. Співзасновниця компанії «Gevo» з виробництва біопалива.

Народилася в м. Пітсбург у родині фізика. Вищу освіту здобула в Принстонському університеті на факультеті машинобудування та аерокосмічної техніки, де захопилася «зеленою» енергетикою. Під час нафтової кризи 1979 року усвідомила важливість розвитку відновлюваної енергетики. Працювала в Каліфорнійському технологічному інституті на факультеті хімії, де займалася пошуком і створенням ферментів, які дозволили б зробити процес отримання енергії менш токсичним. Після декількох невдалих спроб вирішила використати «технології», які існують у природі. Так Арнольд переключилася на еволюцію білків. Вона «допомогла» еволюціонувати різноманітним білкам, що беруть участь у реакціях органічного синтезу, «навчила» кишкову паличку виробляти каротиноїди й певні амінокислоти та розробила більш дешевий спосіб синтезу ліків від діабету.

«Коли я почала публікувати документи, які підтверджували, що я можу створити більш стабільні ферменти, змінити їх субстратну специфічність і зробити їх більш активними,— це були речі, про які ніхто не мав поняття. Двадцять п’ять років тому це вважали лженаукою» (із промови Арнольд у Національному залі винахідників США 2014 року).

2018 року наукові досягнення Френсіс Арнольд були відзначені Нобелівською премією із формулюванням «за еволюцію ферментів».

Френсіс Арнольд
Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: