«Історія України (рівень стандарту)» підручник для 11 класу закладів загальної середньої освіти (Гісем О. В., Мартинюк О. О.)

§ 2. Адміністративно-територіальні зміни й зовнішньополітична діяльність УРСР

Документи розповідають

Із маніфесту першого з’їзду Народних комітетів Закарпатської України про возз’єднання з УРСР (26 листопада 1944 р.)
…Закарпатсько-український народ, вирваний з німецько-мадярського полону, вирішив раз і назавжди здійснити свою віковічну мрію і возз’єднатися з Радянською Україною. З цими думками він йшов на вибори сільських, районних і міських Народних комітетів з наказом їм — добитися возз’єднання Закарпатської України з Радянською Україною.
Спираючись на непохитну волю всього народу, висловлену в петиціях і постановах робітників, селян, інтелігенції і духовенства всіх міст і сіл Закарпатської України, перший з’їзд Народних комітетів усієї Закарпатської України постановляє:
1. Возз’єднати Закарпатську Україну зі своєю великою матір’ю Радянською Україною і вийти зі складу Чехословаччини.
2. Просити Верховну Раду Української Радянської Соціалістичної Республіки і Верховну Раду Союзу Радянських Соціалістичних Республік включити Закарпатську Україну до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки.
3. Обрати Народну Раду Закарпатської України як єдину центральну владу, діючу по волі народу на території Закарпатської України.
4. Уповноважити і зобов’язати Народну Раду Закарпатської України здійснити рішення з’їзду про возз’єднання Закарпатської України з Радянською Україною.
Обговоріть у парах. Як ви оцінюєте значення рішення першого з’їзду Народних комітетів Закарпатської України для України й долі краю?
 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: