Історія України. 7-9 клас

Із «Повісті минулих літ» про князювання Аскольда і Діра

 Із «Повісті минулих літ» про князювання Аскольда і Діра 


І було в нього [Рюрика] два мужі, Аскольд і Дір, не його племені, а бояри, і відпросилися вони [у Рюрика піти] до Цесарограда з родом своїм, і рушили обидва по Дніпру. Ідучи мимо, узріли вони на горі городок і запитали, кажучи: «Чий се город?» А вони [тамтешні жителі], сказали: «Було троє братів, Кий, Щек [і] Хорив, які зробили город сей і згинули. А ми сидимо в городі їхньому і платимо данину хозарам». Аскольд, отож, і Дір зостались удвох у городі цьому, і зібрали багато варягів, і почали володіти Полянською землею.
У рік 866. Рушив Аскольд і Дір на Греків, і прийшов [туди] в чотирнадцятий рік [після першого походу Русі на] Михайла-цесаря. А цесар [Михайло тоді] був у поході на агарян. І коли дійшов він до Чорної ріки, єпарх [Орифа] послав йому вість, що русь іде на Цесароград. І вернувся цесар. А ці, [руси], у середину Суда увійшовши, вчинили вбивство багатьох християн і Цесароград двомастами кораблів оточили. Цесар же ледве в город увійшов, і з патріархом Фотієм у церкві святої Богородиці, що є у Влахернах, усю ніч молитву творили. А тоді, божественну ризу святої богородиці зі співами винісши, у море вмочили [її] полу. Була тиша, і море заспокоїлось. [А тут] одразу знялася буря з вітром, і знову встали великі хвилі, і кораблі безбожної русі розметало, і до берега пригнало, і побило їх [так], що мало їх вибавилося з такої біди і до себе повернулося. [Літопис руський. — К.: Дніпро, 1989. — С. 12—13]

Запитання до документа
1) Хто такі Аскольд і Дір? Що ви дізналися з джерела про початок їх князювання в Києві?
2) Доповніть розповідь літописця іншими фактами про діяльність Аскольда і Діра.
3) З ім’ям Аскольда пов’язана організація першого великого походу східних слов’ян на Візантію. Що ви дізналися про цей похід із наведеного джерела? Визначте його результат та наслідки.
4) Хто такі хозари та варяги? Доведіть або спростуйте твердження: «Київська держава часів Аскольда і Діра не поступалася Хозарії та Візантії».

 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: