Історія України. 7-9 клас

Із повідомлення газети «Северная пчела» про підготовку Т. Шевченком видання альбому «Живописная Украйна» (1844 р.)

Із повідомлення газети «Северная пчела» про підготовку Т. Шевченком видання альбому «Живописная Украйна» (1844 р.)


Призначення всіх образотворчих мистецтв подати очам або уяві красу і страхіття природи, життя держави і побут окремої людини, силу пристрастей і події, що вражають душу або сповнюють нас почуттям спокійним і безтурботним. <…> Що ж сказати про те, коли одного погляду досить, щоб воскресити в нашій пам’яті і батьківщину, і звичаї предків, і події, що яскраво виділяються із звичайного побутописання землі, де ми почали жити і відчувати! Великий подвиг досягнути цього, а посильна допомога йому має бути нашим обов’язком. Сповнений цього переконання, відомий і улюблений поет-художник Т. Шевченко вирішив розписати видання, назване ним «Живописною Украйною». Сюди ввійдуть такі малюнки:
Види Південної Росії, відомі своєю красою або історичними подіями. Усе, що час зберіг від цілковитого знищення: руїни фортець, храми, укріплення, могили знайдуть тут собі місце.
Народний побут теперішнього часу, обряди, звичаї, повір’я, зміст народних пісень і казок.
Найважливіші події, відомі з побутописання Південної Росії, починаючи від заснування Києва, які впливали на долю населення того краю... Естампи будуть гравіровані на міді, завширшки 6 і заввишки 5 вершків. Перші чотири картини вже готові і зображають: 1) Вид у Києві, 2) Мирську сходку, 3) Зміст відомої казки «Солдат і Смерть», 4) Дарунки від трьох держав Богдану і українському народу в 1649 році.
«Живописная Украйна» продаватиметься в Санкт-Петербурзі, у крамницях Ольхіна, Іванова і Прево; у Москві, у конторі «Московітянина»; у Києві, Харкові, Одесі та Варшаві. [Шевченко Т. Г. Документи та матеріали до біографії (1814—1861). — К., 1975. — С. 78]

Запитання до документа
1) Як наведене джерело характеризує розвиток образотворчого мистецтва в Україні в першій половині ХІХ ст.?
2) Охарактеризуйте діяльність Т. Шевченка як художника та письменника. Визначте роль і місце цієї непересічної особистості в розвитку української культури.

 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: