Історія України. 7-9 клас

Лист Б. Хмельницького до шведського короля Карла Густава

Лист Б. Хмельницького до шведського короля Карла Густава


Найясніший королю Швеції, наш вельмишановний пане і друже.
Для того щоб приязнь могла зміцнюватись і перетворитись у тривалі зв’язки, немає засобу кращого, ніж той, щоб з обох сторін визначала її безсумнівна вірність і непорушна сталість. Хоч в останні роки з боку найяснішої Христини ми мали в різних її листах багато прикладів прихильності, але як би ваша найясніша величність не розвивала її дбайливо далі, прихильність могла легко ослабнути і піти в забуття, стерта дуже довгим мовчанням... Проте сповіщаємо цим (листом), що як від початку ми підняли зброю проти поляків на захист віри й вольності, так і тепер не перестаємо боротися проти кожного, хто хотів би сісти нам на шию, і сподіваємося, що сам Всевишній бог помститься за насильство і знущання над нами... Бажаємо насамперед, щоб ваша найясніша величність знала, що ми з’єднані і пов’язані з вашою найяснішою величністю не іншим зв’язком, ніж тим, яким ми зобов’язані обом найсвітлішим воєводам Молдавії і найсвітлішому князеві Трансільванії. Цю нашу обітницю радо виконуємо, посилаючи для цього завдання наших особливих послів, як тільки відкриється вільний прохід. [Документи Богдана Хмельницького. — К.: Вид-во АН УРСР, 1961. — С. 545—546]

Запитання до документа
1) Визначте місце Гетьманщини в міжнародних відносинах тогочасної Європи.
2) Як наведене джерело відтворює встановлення дружніх відносин між Українською козацькою державою та Швецію? Яким було значення встановлення міжнародних відносин з іншими країнами для молодої Української держави?
3) Назвіть інші напрямки зовнішньополітичної діяльності Б. Хмельницького. Схарактеризуйте дипломатичну діяльність українського гетьмана.

 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: