Історія України. 7-9 клас

Лист шляхтича М. Длужевського про розгром польської армії під Батогом

Лист шляхтича М. Длужевського про розгром польської армії під Батогом


Я наважився повернути гінця до вашої милості, щоб якомога скоріше повідомити про нещасний, нечуваний і швидкий розгром нас Хмельницьким та ордою Кримською, Ногайською, Буджацькою.
Перебіг боїв був таким. 1 червня підступило до нашого війська 16 тис. ординців. Наше військо спочатку діяло завзято. Три полки відігнали орду на півмилі, але туди до ординців прибуло підкріплення. І коли наступили на наших, домоглися переваги, а нашим рицарям не минулося без утрат. Так тривало до вечора.
Наступного дня, 2 червня, починаючи від полудня нас атакував сам Хмельницький із такими великими силами, що ми не змогли стримувати їх і однієї години. Нас, оточених з усіх боків, ординці рубали шаблями, а козаки заволоділи табором, так що наше військо було повністю стерто з лиця землі. Пан гетьман одразу ж сховався в редут, що займали іноземні солдати. Але там не пробув довго, оскільки ворог, що мав кілька десятків гармат, оточив ними наш редут. Захисники його були вбиті або взяті в полон. Здалися, бо не мали іншого виходу. У таких редутах, які не мали води, збудовані поспіхом, під час штурму неможливо втриматися, а тим паче при тій розгубленості, що виникла <…>. А табір був такий, що й 100 тисяч навряд чи б його оборонили. Попереду поставили тільки одну шеренгу, позаду не було не тільки ар’єгарда, але й узагалі жодного, здатного до оборони. Козаки й татари легко взяли нас і проникали в табір, де тільки забажали. [Чтоб вовек едины были. Век XVII. — М., 1987. — С. 460—461]

Запитання до документа
1) Як джерело відтворює перебіг битви під Батогом? Яким був її результат?
2) Схарактеризуйте значення та наслідки цієї битви.
 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: