Історія України. 7-9 клас

Із повідомлення Путивльського воєводи про розгром Б. Хмельницьким польського війська під Жовтими Водами та Корсунем (1648 р.)

Із повідомлення Путивльського воєводи про розгром Б. Хмельницьким польського війська під Жовтими Водами та Корсунем (1648 р.)


Як послав гетьман коронний Микола Потоцький у Запороги на самовольних козаків запорозьких черкас на козацького гетьмана Хмельницького сина свого Степана, а з ним послав польських ратних усяких людей і лестрових козаків. <…> Ті польські ратні люди прийшли з гетьманським сином Степаном до урочища Жовтих Вод, і тих польських ратних людей біля Жовтих Вод самовольні козаки, об’єднавшись разом із татарами, усіх побили, а деяких у полон забрали, а гетьманського сина Потоцького взяли в полон живого. <…> Лестрові козаки <…> перейшли до тих самих козаків і до татар. І після <…> того бою пішов обозом сам гетьман коронний Микола Потоцький, та пани Калиновський і Синявський, а з ними було польських і всяких ратних людей тисяч із десять і більше. Гетьман Микола Потоцький, і калиновський, і Синявський пішли з польськими ратними людьми з міста Корсуня, і відійшли десь десять верст і були в тісному місці між лісів, і в тих місцях зустріли Хмельницького з козаками і з татарами <…>. І був у них у той час між собою бій невеликий <…>. Козаки й татари, між лісів на проходах у тісних місцях виконали рови великі тієї ж ночі. І на тих місцях у ровах і в лісах по обидва боки дороги наперед завели піхоту, запорозьких козаків <…>; у гетьмана Миколи Потоцького <…> з татарами й козаками був бій. І козаки зміркували, понадивши невеликою кількістю людей, наче від тих польських ратних людей побігли, і <…> гетьман Потоцький зі своїм військом пішли за ними. І коли були в тих тісних місцях між лісів, а козаки й татари у великій кількості зайшли позаду гетьмана й польських ратних людей з усіх боків, і гетьмана <…> козаки в тих тісних місцях і з ровів усіх побили й у полон забрали. [Чтоб вовек едины были. Век XVII. — М., 1987. — С. 450—451]

Запитання до документа
1) Яким був результат битви під Жовтими Водами?
2) Чому реєстрові козаки перейшли на бік Б. Хмельницького? Яке значення мала ця подія?
3) Яку хитрість використали козаки, щоб перемогти в Корсунській битві?
4) Визначте причини перемог козаків у битвах під Жовтими Водами та під Корсунем. Поміркуйте, який вплив на ці перемоги мало військове мистецтво козаків.
 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: