Історія України. 7-9 клас

Зі «Стислої історії про бунти Хмельницького, війну з татарами, шведами й уграми за часів царювання королів Владислава IV і Яна Казимира з 1647 до 1660 р.»

Зі «Стислої історії про бунти Хмельницького, війну з татарами, шведами й уграми за часів царювання королів Владислава IV і Яна Казимира з 1647 до 1660 р.»


Хмельницький, природний козак, людина вчена й добрий воїн, якого король використовував у різних воєнних походах, а особливо проти турок, довіряючи його в діях із ними начальство над військом і гарматами, за заслуги, виявлені перед вітчизною, отримав на Україні велику кількість землі, особливо один хутор у старостві Чигиринському, який він чудово заселив, давши поселянам пільги. Ця значна населеність у слободах Хмельницького збуджувала ненависть і заздрість у нашому браті, поляці, якомусь Чаплинському, який уважав за несправедливе діло, щоб Хмельницький володів таким великим майном; і тому згаданий Чаплинський пообіцяв собі відібрати в Хмельницького той хутір і слободи, що й здійснив. Коли ж Хмельницький про це, як свою власність, став нагадувати, тоді Чаплинський наказав його схопити й посадити у в’язницю; був випущений звідти за проханням своєї дружини, Хмельницький сказав: «Є в мене шабля в руках; живий Господь, і Козацька мати ще не вмерла!» Сказавши це, почав він відразу ж зноситися з іншими сильнішими козаками, які також зазнавали великих образ і кривд від деяких польських панів, помалу затягувати у свою справу народ, створювати стовпища й відкрито бунтувати. Гетьман польський Потоцький, дізнавшись про це, написав листа Кречовському, полковнику Переяславському, щоб вони Хмельницького схопили. Кречовський, який мав Хмельницького схопити, замість цього ще й застеріг його, і листа гетьманського йому показав, радячи бути на сторожі. Попереджений таким чином, Хмельницький поїхав у Запоріжжя й там багатьох підмовивши, зчинив бунт; із Запоріжжя рушив до татарського хана, прохаючи в нього допомоги проти поляків; а оскільки хан на це не погоджувався, то Хмельницький дав йому в заручники свого сина, якого прийняв із задоволенням; відразу ж дав Хмельницькому 7 тис. татар, обіцяючи надалі неодмінно надіслати ще більше. [Краткая история о бунтах Хмельницкого и войне с татарами, шведами и уграми, в царствование Владислава и Казимира, в продолжении двенадцати лет, начиная с 1647 г. // Чтения в императорском обществе истории и древностей российских при Московском универси— С. 27]

Запитання до документа
1) Яку характеристику Б. Хмельницькому дає автор джерела? Складіть історичний портрет цього гетьмана.
2) Яким був привід до початку Національно-визвольної війни під проводом Б. Хмельницького?
3) Яких заходів ужив Б. Хмельницький на підготовчому етапі війни?
 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: