Історія України. 7-9 клас

Із Літопису Григорія Грабянки про Жванецьку облогу

Із Літопису Григорія Грабянки про Жванецьку облогу


Дізнався Хмельницький про синову смерть і вирішив відплатити ляхам. Коли зібрав велику силу, пустив слух, що ніби нічого не знає ні про загин сина, ні про штурм Сучави, і що нібито вирушає туди своїм на виручку. Цією хитрістю він заманив короля та поляків під Жванець. Місцина то була вельми бідна і чекав Хмельницький немало, поки поляки почнуть потерпати з голоду та від морозів. А король, вирішивши перепинити шлях у Волохію, став біля Жванця, ні сном, ні духом не відаючи, де Хмельницький. Ось тоді Хмельницький разом із ханом і підійшли до польського війська і так облягли його, що поляки не могли з табору й голови виткнути. Почався голод серед поляків (із п’ятнадцяти тисяч піших залишилося тільки чотири), чимало кінних та піших і від меча загинуло. Побачив король, що сутужно йому, почав хана просити і згоду обіцяти, хай тільки він припинить битву. Проте хан, аж поки йому не заплатять за труди і поки Зборівських статей козаків клятвою король не підтвердить, не хотів меч у піхви вкладати. Тоді поляки здалися на ласку переможців. [Грабянка Г. Літопис гадяцького полковника Григорія Грабянки. — К.: Знання, 1992.— С. 90]

Запитання до документа
1) Що ви дізналися з тексту джерела про Жванецьку облогу?
2) Автор літопису Григорій Грабянка підсумовує: «Так проходила битва під Жванцем. Отак потерпіли поляки, отак десятикрат знесли вони горя та збитків за оту перемогу над козаками під Берестечком». Чим закінчилася Жванецька облога? Яку оцінку цим подіям дає автор літопису?
3) Що означало для Української козацької держави укладення Жванецького мирного договору між Польщею та Кримом? Якими були наслідки цієї події? Спрогнозуйте подальший розвиток подій.
 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: