Історія України. 7-9 клас

Із книги В. Січинського «Чужинці про Україну»

Із книги В. Січинського «Чужинці про Україну»


Чеський поет Франтішек Рігер (1818—1903): «Я визнаю українців за самостійний нарід, знаю Галичину особисто і знаю рівно ж їхню літературну мову... Поважайте національні прагнення цього переслідуваного, але до самостійности покликаного народу».
Чеський письменник Карел Гавлічек-Боровський (1821—1856): «Малорусь-Україна — це постійне прокляття, котре самі над собою проголосили її гнобителі. Так над ними мститься пригноблена воля України... Доки не буде направлена кривда, зроблена українцям, доти неможливий справді міжнародний спокій».
Німецький поет Фрідріх Боденштедт (1819—1892): «Нехай запашні українські пісні, мов жалібні вітри, віють на німецькі левади і оповідають, як діти України колись побили й боролися. У ніякій країні дерево народної поезії не видало таких великих плодів, ніде дух народу не виявився в піснях так живо і правдиво, як серед українців. Який захопливий подих туги, які глибокі, людяні почування в піснях, що їх співає козак на чужині! Яка ніжність у парі з мужеською силою пронизує його любовні пісні... Справді, нарід, що міг співати такі пісні й милуватися ними, не міг стояти на низькому ступені освіти. Цікаво, що українська народна поезія дуже подібна іноді за своєю формою до поезії найбільш освічених народів Західної Європи... Важливу роль усюди відіграє жінка з її м’якими, ніжними почуттями, бо ж і в історії України багато схожого з лицарським середньовічним світом. Дуже тісно живе українець із природою і бере з неї ці чудові малюнки, що є в його піснях».
Французький письменник Оноре де Бальзак (1799—1850): «Країна ця дивна з того погляду, що поруч із надзвичайним блиском бракує в ній найнеобхіднішого комфорту».
«Можливо, що мені вдасться Вам подякувати за цю приятельську послугу, як Ви приїдете на Україну, у цей рай земний, де я запримітив уже 77 способів приготування хліба, що дає високу ідею про винаходи населення комбінувати найпростіші речі. Чи так воно само й на Литві? Готуєте Ви там каші на 77 відмін?» (Лист до п. Ширковичевої від 29.ХІ.1848.) [Січинський В. Чужинці про Україну. Вибір з описів подорожей по Україні та інших писань чужинців про Україну за десять століть. — К., 1992. — С. 212—217]

Запитання до документа
1) Як наведене джерело відображає становище українського населення у складі Російської та Австрійської імперій?
2) Яке враження на іноземних авторів справило відвідування українських земель?
3) Порівняйте розвиток українських земель у складі Російської та Австрійської імперій. Зробіть висновки.
 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: