Історія України. 7-9 клас

З урядового розпорядження про утворення українського козацького війська для боротьби проти наполеонівської навали (1812 р.)

З урядового розпорядження про утворення українського козацького війська для боротьби проти наполеонівської навали (1812 р.)


Військо це передбачається утворити на Україні з людей, до козачої служби здібних і здавна відомих звичкою і охотою до неї.
Воно повинно складатись із 4 полків: кожний полк із 8 ескадронів, а ескадрон зі 150 козаків...
Зброя повинна бути для козаків і для всіх нижчих чинів: піка, шабля, один пістоль і по 16 на ескадрон штуцерів або рушниць, якого б калібру вони не були. Зброя для цього береться із зібраної по Київській губернії на міліцію, а чого не вистачає — зі старої, що зберігається в арсеналі. Патронів призначається для рушниці по 25, а для пістолей — по 10, які відпускаються з артилерії. Як мине в українських полках потреба, усі вони розпускаються по своїх домівках, але вже назавжди залишаться приналежними війську і за першою потребою повинні з’явитися на службу і скласти знову свої полки, для чого вони повинні мати в постійній справності зброю, одяг і коней, утримуючи все це своїм коштом, але звільняючись зате від усяких інших по державі повинностей. Діти їх, які народжені від (часу) вступу у військо, належатимуть також до нього. А тим із них, яких поміщики не знайшли для себе вигідним прийняти в селища свої, відведуться для оселення землі казенні, про що буде ухвалена тоді окрема постанова... [Український народ у Вітчизняній війні 1812 року. Збірник документів. — К., 1948. — С. 12—14]

Запитання до документа
1) Якими були плани Наполеона Бонапарта щодо України?
2) Яким чином формувалося українське військо? Як воно було озброєне?
3) Що обіцяв царський уряд тим, хто вступить до українського козацького війська? Чи виконав він свої обіцянки по закінченні війни?
4) На що сподівалися українці, вступаючи до цього війська? Чи виправдалися їхні сподівання?
 

Перед відвідуванням сайту оберіть один з варіантів: